Çalışma İzni İptali

paper-work

Çalışma İzni Nasıl İptal Edilir?

Yabancının Çalışma iznini iptal ettirmek isteyen işverenler öncelikle e-Devlet den giriş yapmalı, yabancıların çalışma izni otomasyon sistemine girmeleri ve aşağıda örneklerini verdiğimiz dilekçeyi yüklemeleri ve çalışma izni iptal tuşuna basarak işlemi sonlandırmaları yeterlidir.

Dilekçeyi eksiksiz doldurmaya özen gösterilmesine dikkat edilmelidir.  yabancının çalışma izni kartı sizde ise İsmet İnönü Blv. No:42, Emek/Ankara adresine kargo ile veya elden teslim edilmelidir.

Yabancının SGK dan çıkışını dilekçe tarihi itibari ile de yapabilirsiniz, kayıtlı mail adresinize gelecek bakanlıktan gelen izin iptal onay tarihi ile de yapabilirsiniz.

Çalışma İzni İptalı 1. Adım

İzin iptali talebi ancak daha önceden İşveren adına izin talebinde bulunulmuş kullanıcı tarafından yapılır.Kullanıcı turkiye.gov.tr üzerinden uygulamaya giriş yapar.İzin iptali yapılacak işveren kaydı seçilir.

Çalışma İzni İptalı 2. Adım

İzin iptali yapılacak işveren kaydının seçilmesinden sonra Başvuru İşlemleri Menüsünden “Başvuru Takip” linki seçilir.

Çalışma İzni İptalı 3. Adım

Açılan yeni sayfada izin iptali talep edilecek başvuru satırı seçilerek “Başvuru Durum Görüntüle” seçilir.

Çalışma İzni İptalı 4. Adım

İlgili Başvuru seçildiğinde tablonun altında “İzin İptal Talebi” butonuna tıklanır.

Çalışma İzni İptalı 5. Adım

İlgili butona tıklandığında yeni açılan sayfa da glen msj tamam dendikten sonra tabloda bulunan izin iptal dilekçesi satırında bulunan “Ekle” butonuna basılır.

Çalışma İzni İptalı 6. Adım

Bu butona basıldığında izin iptal dilekçesinin ekleneceği belge üretilir.

Çalışma İzni İptalı 7. Adım

İzin İptal dilekçesi satırı seçildiğinde pdf dosyanın yüklenebileceği alan açılır .Bu alana sadece PDF türünde dosya yüklenebilir.Yüklenecek dosya da sayfa boyutu boyutu en fazla 600 KB ve toplamda dosya boyutu maksimum 3600 KB olmalıdır. PDF belgeleri standart Adobe Uygulamaları ile PDF 1.4 ve üzeri versiyonlarda oluşturulmalıdır.

Çalışma İzni İptalı 8. Adım

İzin İptal Dilekçesi yüklenmesi bitirildikten sonra “Kaydet” butonuna basılır.

Çalışma İzni İptalı 9. Adım

“Kaydet” butonuna basıldıktan sonra artık ilgili başvuru hakkında izin iptal talebi değerlendirilmek üzere Bakanlığımızca online olarak alınmış durumuna geçer. Yüklenen dilekçenin Bakanlığımıza gönderilmemesini gerektiğini içeren kullanıcı msj da bu ekranda görüntülenir.